Ha az építkezési munkálatokat teljesen az elejéről kezdjük el, azt érdemes, egy nagyon alapos tervezési folyamatnak megelőznie, főleg az alapzat esetében, hogy a jövőben ne legyen szükség extra kiadásokat szánni a hibák kijavítására. Ezek a javítási folyamatok egy profi, szakértő csapattal könnyedén kiküszöbölhetők. Segítséget nyújtanak a tervezésen kívül abban, hogy alapozási típustól függően, milyen évszakban és milyen időjárási körülmények között történjen az építkezés. A különböző évszakok számos előnnyel és hátránnyal szolgálnak, ezért ezeket elengedhetetlen figyelembe venni a hosszú távú siker érdekében.
Az évszakok adta előnyök és hátrányok
Tavasz
Tavasszal a téli fagyokat követően a talaj elkezd kiolvadni, amely előny és hátrány is az építkezéskor. Ekkor ugyanis a föld még lazább szerkezetű, emiatt instabil lehet, viszont kellő száradást követően már tökéletes alapot ad a csavarok könnyű telepítéséhez. Száradással a talaj tovább tömörödik, ami így jó támasztékot biztosít a rá épülő szerkezetnek.
Nyár
Nyáron a nagy meleg hatására a föld kiszárad, összetömörödik, ami így már kellő tartást ad a talajcsavarok számára. A talaj száradása mellett azonban fontos gondolni a hőmérséklet okozta hőtágulásra is: a folyamatos hőmérsékletingadozás nagyban befolyásolja a csavarok terhelhetőségét és stabilitását. Magasabb hőmérsékletre a talajcsavar kitágul, alacsonyabb hőmérsékleten pedig összehúzódik. Ez a tágulási folyamat főleg városban jellemző, ahol a kevesebb zöld övezet következtében, sokkal nagyobb a hőingás, ami miatt a talajcsavaroknak bírniuk kell a hideg-meleg folyamatos változását. A nyári telepítést csak az extrém hőség tudja nagyobb mértékben hátráltatni, mivel ilyenkor az emberek kevésbé tolerálják a megterhelő fizikai munkát.
Ősz
Az őszi hónapok már sokkal több kihívást tartogatnak a talajcsavarral építkezők számára. A gyakori esőzések és a lehetséges áradások következtében a föld összetételétől függően megváltozik, ami befolyásolhatja a telepítés folyamatát.
Heves esőzéseket követően a talaj többféleképpen viselkedhet: a föld szerkezete fellazul, ami miatt elveszti a tartóerejét, így csökken a talaj stabilitása. Magas agyagtartalom esetén a talaj mélyebb rétegeibe nehezebben szivárog le a víz, emiatt pedig belvizek alakulhatnak ki, illetve minél sárosabb a terület, annál kevésbé lesz megközelíthető, aminek következtében elhúzódhatnak az építkezési folyamatok és növekedhetnek a költségek. Igaz, a magas nedvességtartalom nagy fejtörést tud okozni a szakemberek számára, azonban a talajcsavarok az ilyen esetekre is még mindig az egyik legmegbízhatóbb módszernek számítanak, mivel nincs száradási/kötési idő és gyorsan telepíthetők, illetve, ha kellő mélyre vannak fúrva, akkor biztonságosan lehet rájuk építkezni.
Vannak azonban trükkök, amikkel segíteni lehet a talaj vízelvezető képességén: szükség esetén árkok vagy dréncsövek telepítése a javasolt, hogy megakadályozzuk a víz felgyülemlését a csavarok környezetében, továbbá elengedhetetlen az alapos tervezés, hogy a lehetőségekhez mérve, olyan időszakot válasszunk az építkezéshez, amikor kisebb a talaj víztartalma, valamint, ha van rá lehetőségünk, várjunk az építkezéssel addig, amíg kedvezőbbek lesznek a körülmények.
Sáros, lápos, gyakran elöntött területekre érdemes olyan talajcsavart választani, amely mélyebbre hatol, így az jobban tudja az építményt tartani, illetve a süllyedések elkerülése érdekében javasolt próbaterhelésekkel megnézni a teherbírást.
Tél
A téli talajcsavar telepítés jelenti a legnagyobb kihívást a kivitelezők számára, ugyanis ilyenkor a talaj rétegei megfagynak és kemények lesznek. Összetételétől függően ezek a rétegek akár több 10 cm-esek is lehetnek, így a behatolás nagy erőfeszítést igényel. Minél vastagabb ez a fagyos réteg, annál nehezebb a telepítés: növekszik a behatolási ellenállás, ami azt eredményezi, hogy sokkal nagyobb erőre van szükség a talajcsavarok behajtásához. Fennáll annak az esélye is, hogy a talaj berepedezik, ami nagy mértékben csökkentheti a stabilitást. Éppen ezért a siker érdekében, a telepítést megelőzően fontos megállapítani a fagyott rétegek vastagságát.
Hogyan lehet segíteni a fagyott talajba való telepítést?
Kézi behajtás esetén a talaj előzetes felmelegítése egy hatékony megoldás a talajrétegek fellazításához. Ezt nagy teljesítményű fűtőberendezésekkel, hősugárzókkal, vagy fűtött ponyvák segítségével végzik, amik nagyban megkönnyítik a talajcsavarok lefúrását a földbe.
Egy másik lehetőség a vízbevezetés, mely megolvasztja a rétegeket, ezzel egyszerűbbé téve a becsavarozást. Azonban fontos kiemelni, hogy ezt a műveletet gyorsan kell végezni, mivel a víz hamar megfagy a befolyatást követően, valamint a túl sok folyadék a talajt sárossá és instabillá teheti.
Ha nincs más megoldás érdemes speciális eszközökhöz nyúlni. Ilyen például a nagy erőt kifejtő hidraulikus talajcsavar-behajtó, amely egy jó minőségű, ellenálló anyagból készült talajcsavarral könnyedén bejut még a mélyebb, fagyottabb rétegekbe is.
További kihívást jelentő tényező
Talajcsavarok telepítésekor az esőn és a hőmérsékleten kívül, még a szél tud némi kihívás jelenteni, főleg a magasabb szerkezetek esetében, de jó technikával és tervezéssel jól megoldható a kivitelezés. Kritikusan fontos előre megtervezni, a csavarok ideális helyzetét, nehogy azok egy nagyobb széllökés hatására kilazuljanak, ami így károsíthatja az építményt. Kipányvázzuk a szerkezet másik, lehajtott csavarokhoz rögzítve, főleg, ha nagyon magas, vagy tömör, amin nem tud átfújni a szél. A talajcsavarok spirális kialakítása és mély rögzítése lehetővé teszi, hogy nagyobb széllökéseket is elviseljenek, így a szerkezet biztonságosan ellenáll még a viharokkal szemben is.
A talajcsavar remek választás számos szerkezet alapjául választani, hiszen rendkívül sokoldalú a felhasználhatósága. A hagyományos alapozási módszerekhez képest, sokkal kevesebb tervezést igényelnek és mivel nincs kötési idő, így akár egész évben telepíthetők. Viszont, amennyiben fontos, hogy az adott projekt előre meghatározott határidőre, csúszás nélkül készüljön el, akkor a telepítéshez a 15 fok feletti, szárazabb idő a legideálisabb. Ez a késői tavasz és a kora nyári hónapokat jelenti.
Válassza a Talajcsavar.hu kollégáit és egy ingyenes szaktanácsadás keretén belül felmérjük az igényeket és megtaláljuk az Önnek legideálisabb időpontot a munkálatok megkezdéséhez. Keressen bizalommal bennünket!